Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białej Podlaskiej jest trzyletnią szkołą ponadgimnazjalną dla młodzieży dającą wykształcenie średnie ogólne. Absolwentowi liceum ogólnokształcącego umożliwia się uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego organizowanego w szkole.
 Naszym uczniom proponujemy:
1. Stypendia:
- za dobrze zdany egzamin gimnazjalny i dobre oceny na świadectwie
- naukowe - za wysokie wyniki w nauce
- socjalne - pomoc materialna dla uczniów z rodzin o niskich dochodach
2. bezpłatne podręczniki
3. zniżki na kurs prawa jazdy w ZDZ
4. klub internetowy (bezpłatne korzystanie z internetu)
5. różnorodne koła zainteresowań (mulitmedialne, taneczne, wokalne, sportowe itp.)
6. możliwość uczestnictwa w kursach i zawodach (fryzjer, barman, kucharz, kelner itp.)
Kształcenie na poziomie rozszerzonym odbywa się w blokach przedmiotowych:
1. klasa celna:
- język angielski
- geografia
2. klasa humanistyczno-medialna:
- język polski
- język angielski
- informatyka
3. klasa biologiczno-chemiczna:
- biologia
- chemia
- język angielski

Klasa obsługa celna: międzynarodowy obrót towarowy. Jest szkolną jednostką organizacyjną Liceum Ogólnokształcącego. Klasa ta powołana została w wyniku uzgodnień pomiędzy ZDZ i Izbą Celną w Białej Podlaskiej. Specyfiką tej klasy jest wprowadzenie do planu nauczania oprócz obowiązkowych przedmiotów ogólnokształcących określonych w ramowym planie nauczania dla trzyletniego Liceum Ogólnokształcącego, dodatkowych przedmiotów specjalistycznych z zakresu obsługi celnej i międzynarodowego obrotu towarowego, które będą prowadzone przez doświadczonych pracowników Izby Celnej. Kształcenie uczniów w zakresie przedmiotów specjalistycznych przybliży szeroki zakres zagadnień związanych z zasadami funkcjonowania administracji celnej, obrotem międzynarodowym, regulacjami celnymi Wspólnoty Europejskiej i Agencjami Celnymi. Realizacja treści programowych będzie przebiegała zarówno w formie typowych zajęć edukacyjnych w gmachu szkoły, jak i również w formie wyjazdów do różnych miejsc związanych z wykonywanymi zadaniami przez funkcjonariuszy celnych. Zdobyta wiedza powinna dopomóc uczniom tej klasy w świadomym wyborze kierunku dalszego kształcenia i kreowania własnej kariery zawodowej. Absolwent szkoły będzie mógł kontynuować proces kształcenia w szkołach wyższych lub w szkole policealnej celem uzyskania odpowiedniego przygotowania do pracy w administracji celnej, agencjach celnych lub w innym dowolnie wybranym zawodzie.

Klasa humanistyczno-medialna. Jest szkolną jednostką organizacyjną Liceum Ogólnokształcącego. Specyfiką tej klasy jest wprowadzenie do planu nauczania oprócz obowiązkowych przedmiotów ogólnokształcących określonych w ramowym planie nauczania dla trzyletniego Liceum Ogólnokształcącego, dodatkowych zajęć specjalistycznych obejmujących podstawowe wiadomości o mediach i funkcjonowaniu warsztatu dziennikarskiego. Prowadzone przez specjalistów zajęcia z psychologii komunikacji, wiedzy o mediach i warsztat dziennikarski pozwolą uczniom tej klasy na zapoznanie się z zagadnieniami związanymi z pracą dziennikarza prasowego, radiowego i telewizyjnego. Zajęcia będą się odbywały w formie typowych zajęć edukacyjnych w gmachu szkoły, jak i również w formie wyjazdów do różnych miejsc związanych ze środkami masowego przekazu. Najciekawsze prace wykonane przez uczniów na zajęciach specjalistycznych będą przedstawiane do publikacji w mediach lokalnych. Zdobyta wiedza i umiejętności winne dopomóc uczniom tej klasy w świadomym wyborze kierunku dalszego kształcenia i kreowania własnej kariery zawodowej. Absolwent szkoły po uzyskaniu świadectwa dojrzałości będzie mógł podjąć dalsze kształcenie w szkołach wyższych na kierunkach takich jak: dziennikarstwo,komunikacja społeczna, politologia,socjologia lub kształcić się w innym dowolnie wybranym zawodzie.

Klasa biologiczno-chemiczna. Jest szkolną jednostką organizacyjną Liceum Ogólnokształcącego. Kształcenie w klasie biologiczno-chemicznej będzie przebiegało zgodnie z planami nauczania obowiązkowych przedmiotów ogólnokształcących określonych w ramowym planie nauczania dla trzyletniego Liceum Ogólnokształcącego z realizacją programów w zakresie rozszerzonym z następujących przedmiotów: biologia, chemia, język angielski.
ZASADY PRZYJĘCIA do Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego:
1. Do szkoły przyjmowani są absolwenci gimnazjum.
2. Kandydaci są przyjmowani wg listy rankingowej utworzonej na podstawie ilości zdobytych punktów
3. Preferencje mają uczniowie z największą ilością punktów uzyskanych ze złożonych egzaminów zewnętrznych i ocen na świadectwie z języka polskiego, języka obcego oraz z dwóch wybranych zajęć edukacyjnych.
4. Wybór dwóch przedmiotów w LO jest uzależniony od klasy:
- celna: geografia i informatyka,
- humanistyczno-medialna: historia i informatyka
- biologiczno-chemiczna: biologia i chemia
5. Naliczanie punktów stosuje się wg następujących zasad:
- za oceny z każdego z czterech przedmiotów:
- celujący - 20 pkt. - bardzo dobry - 15 pkt. - dobry - 10 pkt. - dostateczny - 5 pkt. - dopuszczający - 2 pkt.
- za świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem - 8 pkt.,
- za potwierdzone osiągnięcia, co najmniej na szczeblu wojewódzkim, w konkursach organizowanych przez kuratora oświaty - 6 pkt.,
- za potwierdzone osiągnięcia sportowe lub artystyczne, co najmniej na szczeblu powiatowym
I miejsce - 3 pkt., II miejsce 2 pkt., III miejsce - 1 pkt.
- uzyskane wysokie miejsca - nagradzane lub honorowane zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkół - 1 pkt.
- osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi - 2 pkt.
6. Uczeń powinien złożyć:
- podanie lub formularz wyboru szkoły w formie elektronicznej,
- 3 fotografie,
- świadectwo ukończenia gimnazjum,
- zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu wydane przez OKE
|