17 Lipiec 2018 22:05
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Procedury reagowania w przypadku wystąpienia wewnętrznych i zewnętrznych zagrożeń fizycznych w szkole Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów
Logistycy w Trójmieście!!!
Oddział Biała Podlaska Uczniowie Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. K.K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej, kształcący się w zawodzie technik logistyk, wzięli udział w dniach 26-29.09.2017r. w wycieczce przedmiotowej do Trójmiasta. Program wycieczki był bardzo napięty i bogaty w różnorodne atrakcje. Uczniowie mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę z zakresu logistyki w transporcie lotniczym, morskim i kolejowym uczestnicząc w targach i zwiedzając przedsiębiorstwa. Podczas 4 dni wycieczki młodzież zwiedziła wiele interesujących miejsc, zarówno pod kątem zawodowym, jak i historycznym i krajoznawczo-turystycznym.

Pierwszym punktem wycieczki była Warzelnia Soli oraz Tężnie w Ciechocinku. W Muzeum Warzelni soli młodzież zapoznała się z historią tego miejsca i procesem produkcyjnym ciechocińskiej soli spożywczej. Jest to tzw. Warzonka, która powstaje poprzez odparowywanie solanki. Nierozłącznym elementem w procesie produkcyjnym soli są ciechocińskie tężnie, które są największymi konstrukcjami drewnianymi w Europie i służą do odprowadzania wody z solanki. Elementem tężni jest również fontanna „Grzybek”, usytuowana w centrum uzdrowiska. Uwagę wszystkich zwróciły piękne dywany kwiatowe, znajdujące się na ciechocińskich deptakach.

Kolejnego dnia wycieczki zwiedziliśmy port lotniczy w Gdańsku Rębiechowie. Zapoznaliśmy się z organizacją i funkcjonowaniem portu, zwracając szczególną uwagę na organizację pracy oraz procedury w czasie odprawy, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa pasażera. Obserwowaliśmy odprawę pasażerów oraz ich bagaży. Sami też byliśmy poddani obowiązującym procedurom kontroli bezpieczeństwa. Ostatnim punktem wizyty na porcie lotniczym był pokaz najnowocześniejszego sprzętu lotniczej straży pożarnej. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę logistyczną, a także mogli przekonać się jak szerokie możliwości zatrudnienia daje port lotniczy specjalistom z zakresu logistyki.

Po wizycie na porcie lotniczym udaliśmy się do Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku, gdzie spotkaliśmy się z uczniami, którzy zaprezentowali najnowsze kierunki kształcenia w swojej szkole. Uwagę naszą zwrócił wygląd umundurowanych uczniów oraz to, że szkoła funkcjonuje bez „dzwonków”. Jedyne dzwonki, jakie młodzież może usłyszeć to te, które obwieszczają uroczyste rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego. My również przedstawiliśmy ofertę edukacyjną naszej szkoły. Gospodarze – logistyce Zespołu Szkół Morskich przyjęli nas bardzo serdecznie, z nadzieją odwiedzenia Podlasia i naszej szkoły w przyszłości.

Wspólnie z nauczycielem historii i logistyki Zespołu Szkół Morskich zwiedziliśmy Westerplatte – miejsce pierwszej bitwy II wojny światowej. Zdarzenia z pierwszych dni wojny, w bardzo ciekawy sposób, zrelacjonował nauczyciel historii z odwiedzanej przez nas wcześniej szkoły. Zapaliliśmy znicz, złożyliśmy kwiaty i minutą ciszy oddaliśmy hołd bohaterskim obrońcom Westerplatte. Ostatnim punktem dnia był wieczorny spacer po Starym Mieście w Gdańsku.

Trzeci dzień wycieczki rozpoczął się od rejsu po porcie w Gdyni, podczas którego wysłuchaliśmy historii powstania tego miejsca, zniszczeń wyrządzonych podczas II wojny światowej i odbudowie portu po wojnie. Dowiedzieliśmy się również, jak funkcjonuje port i jak ważną pełni funkcję dla gospodarki regionu Pomorza. W czasie rejsu mogliśmy obserwować elementy nabrzeża, pomosty przeładunkowe w akwenie Zatoki Gdańskiej oraz głębokowodny terminal kontenerowy. Nasza uwaga zwrócona była na Port Marynarki Wojennej, Stocznię Marynarki Wojennej oraz statki cumujące w porcie handlowym.

Po rejsie zwiedziliśmy okręt wojenny Błyskawica, który jest bezcenną pamiątką narodową, świadczącą o heroizmie walki polskiego marynarza o niepodległą ojczyznę.
Wyjazd na Hel, wejście na latarnię morską, a następnie wieczorny spacer po sopockim molo były dodatkowymi atrakcjami tego dnia.

Ostatni dzień wycieczki – 29 września, to „Dzień Kariery” na 12 Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO 2017. TRAKO to drugie, co do wielkości spotkanie wystawiennicze branży transportu szynowego w Europie. To ponad 700 wystawców z ponad 20 krajów świata, reprezentujących przewoźników, producentów taboru i infrastruktury oraz ich dostawców. Oprócz ekspozycji i prezentacji dynamicznie rozwijającego się transportu szynowego i innowacji technologicznych w tej branży, wystawcy prezentowali oferty pracy, staży i praktyk. Część młodzieży uczestniczyła w wykładach tematycznych, poświęconych transportowi kolejowemu i perspektywom jego rozwoju. „Dzień Kariery” zrobił na nas ogromne wrażenie, dał możliwość osobistych rozmów i spotkań z potencjalnymi pracodawcami oraz ich oczekiwaniami w stosunku do pracownika.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, niezwykłym miejscu położonym na Kaszubach, które wprawiło nas w zachwyt, ale również i zadumę. W towarzystwie przewodnika zwiedziliśmy następujące obiekty:
• najdłuższą deskę świata – 46,53 m – Rekord Guinnessa;
• oryginalny, przywieziony z Syberii dom Sybiraka z repliką sowieckiego Łagru oraz lokomotywę z wagonami, którymi przewożeni byli zesłańcy na Syberię;
• replikę Bunkra „Ptasia Wola” Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” z efektami świetlno-akustycznymi;
• oryginalną zagrodę pierwszych kaszubskich osadników w Kanadzie z 1858 r.;
• Dom Powstańca Polskiego, przywieziony z Adampola z nad Bosforu;
• „Dom do góry nogami”;
• największy koncertujący fortepian świata (Rekord Guinnessa 2010r.);
• pomnik Niedźwiedzia Wojtka, który brał udział w walkach pod Monte Cassino.

Po 4 dniach wycieczki szczęśliwi, pełni nowych, niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do domu. Wycieczkę zorganizowała pani Jadwiga Daniluk, z pomocą pani Marleny Filipiuk i pani Agnieszki Szelest.

ZDZ zaprasza
Wygenerowano w sekund: 0.06 305,793 unikalne wizyty