04 Grudzień 2021 11:02
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Biała Podlaska - najnowsze aktualności

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Lublinie Oddział w Białej Podlaskiej jest stowarzyszeniem oświatowym.


Prowadzimy szkoły dla młodzieży oraz dla dorosłych, organizujemy wszechstronne kursy i szkolenia.

Warto podkreślić, że wszystkie szkoły, które prowadzimy posiadają uprawnienia szkół publicznych.

Zajmujemy się kształceniem ustawicznym osób chcących zdobyć ciekawy zawód lub przekwalifikować się.
Pomagamy podwyższać kwalifikacje, zdobywać nowe uprawnienia oraz umiejętności.

Nasza firma należy do jednych z najbardziej prężnych odziałów ZDZ w Polsce. Ponad 60-letnie doświadczenie na polu edukacji gwarantuje najwyższą jakość świadczonych usług. Stawiamy na nowoczesność, jednocześnie pamiętając o przeszłości. Doskonałe wyposażenie sal wykładowych i pracowni dydaktycznych składa się na nasz i Państwa sukces.

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białej Podlaskiej posiada wiodącą pozycję na Podlasiu. Uprawnienia formalne jakimi dysponuje nasza firma oraz wykwalifikowana kadra specjalistów, nauczycieli, wykładowców i egzaminatorów to nasza wizytówka. Tysiące zatrudnionych absolwentów Zakładu Doskonalenia Zawodowego jest gwarancją skutecznego kształcenia. Szkolenia, które prowadzimy cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nasze doświadczenie i profesjonalizm sprawia, że każdego roku bierze w nich udział kilka tysięcy osób z całego regionu.Procedury reagowania w przypadku wystąpienia wewnętrznych i zewnętrznych zagrożeń fizycznych w szkole Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów
Międzynarodowe Targi Żywności w Nadarzynie
Oddział Biała Podlaska W piątek, 2 czerwca 2017 roku uczniowie klas o profilu gastronomicznym Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. K.K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej wraz z wychowawcami i nauczycielami zawodu odwiedzili podwarszawski Nadarzyn, w którym odbywały się Międzynarodowe Targi Żywności PTAK EXPO.
Uczniowie brali udział w pokazach gastronomicznych połączonych z degustacją przygotowanych potraw. Gotowali nam znani z telewizji kucharze, wśród których był Tomasz Jakubiak.
Podczas targów była również okazja skorzystania ze szkolenia z zakresu małej gastronomii, carvingu oraz doskonalenia wiedzy podczas prezentacji:
 • rola tłuszczów w diecie – ich wartość odżywcza i zdrowotna;
 • produkcja i wędzenie kiełbasy.
Młodzież była zafascynowana ogromem nowości i ilością stoisk prezentowanych na targach. Dużą popularnością cieszyły się degustacje.
Każde stoisko było przygotowane pod kątem zakupów, można więc było nie tylko spróbować, ale również nabyć proponowane przez przedstawicieli z różnych zakątków kraju i zagranicy, produkty.
Oprócz stoisk gastronomicznych, miłośnicy gier komputerowych i seriali również mogli znaleźć coś dla siebie. W hali obok odbywał się bowiem w tym samym czasie pierwszy Comic Con, gdzie prezentowano nowinki ze świata gier i seriali. Można było na przykład zrobić zdjęcie na tronie, znanym z popularnego serialu.
Uczniowie, mimo aktywnie spędzonego dnia i doskwierającego zmęczenia, nie kryli zadowolenia z wyjazdu. Wszyscy uczestnicy wycieczki deklarowali chęć uczestnictwa w podobnym przedsięwzięciu za rok.

03-05.03.2017 Intel Extreme Masters sezon 11 w Katowicach.
Oddział Biała PodlaskaUczniowie wraz z opiekunami ze Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego imieniem K.K.Baczyńskiego w Białej Podlaskiej wybrali się na Intel Extreme Masters w Katowicach, który odbył się po raz 5 w Polsce.
Uczniowie klas 1, 2, 3 oraz 4 Technikum informatycznego mieli okazję podziwiać najlepszy sprzęt komputerowy na świecie, super atrakcją były też konkursy w ramach IEM Expo gdzie mogli wygrać sprzęt komputerowy oraz wiele innych ciekawych nagród.
Nie odłącznym elementem Intel Extreme Masters były zmagania najlepszych drużyn na świecie związanych ze sceną esportową. Niestety tegoroczny IEM został podzielony na dwie imprezy związane z grami tj. League Of Legends oraz Counter Strike Global Offensive.
Finałowy mecz odbył się w niedzielę pomiędzy duńską drużyną Astralis, będącą najlepszą na tą chwilę na świecie oraz drużyną Faze składającą się z zawodników z całej Europy.
Astralis pokonało Faze w finale granym trybem Best Of Five 3 - 1.
Kolejnym etapem był Meetup jest to spotkanie z youtuberami, osobami które nagrywają filmiki na youtube'a i są dosyć popularne w świecie Internetu. Można było z nimi zamienić zdanie czy zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Na MeetUp obecni byli między innymi: Rezigiusz, ekipa Malczyńskich, Multi, Alien, Tivolt, JDabrowsky, UnBoxAll, Naruciak, Poszukiwacz, Ljay, Matuss, Vertez i Ulaśka, Dezy, Friz, Rembol, Merghani, Yachu, Loczek, Dominik Łupicki, Serafin oraz wielu innych.
Partnerami, którzy udostępnili swój sprzęt na IEM Expo byli Intel producent procesorów, Asus, MSI, Lenovo, Gigabyte, Logitech, SteelSeries, Razer, HyperX, Ravcore oraz wielu innych.
Cospley robili furorę … zdjęcia do obejrzenia w fotorelacji.
Młodzież ze Szkół ZDZ zwiedzała Katowice między innymi Muzeum Śląski.
Wrócimy tu za rok, bo naprawdę warto odwiedzić IEM.

Tekst: Mateusz Nowak Fotorelacja: uczniowie Szkół ZDZ

UWAGA KONKURS PRZYRODNICZY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ZDZ IM. K. K. BACZYŃSKIEGO W BIAŁEJ PODLASKIEJ
Oddział Biała PodlaskaREGULAMIN KONKURSU PRZYRODNICZEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ZDZ IM. K. K. BACZYŃSKIEGO W BIAŁEJ PODLASKIEJ
 1. Konkurs jest adresowany do uczniów uczących się w Liceum Ogólnokształcącym Technikum ZDZ im. K. K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej.
 2. Cele konkursu

  • Rozwijanie zainteresowań uczniów wiedzą przyrodniczą

  • pogłębienie wiedzy z biologii, fizyki i chemii

  • popularyzacja treści przyrodniczych

 3. Konkurs ma formę testu .Uczniowie rozwiązują zadania testowe, które zmuszają do myślenia, oraz merytorycznie wykraczają poza program nauczania w szkole ponadgimnazjalnej. Doskonale nadają się do treningu przed maturą, sprawdzając wiedzę zarówno z zakresu programowego jak i pozaprogramowego.

  • Zadaniem uczestnika konkursu będzie samodzielne rozwiązanie testu konkursowego umieszczonego na stronie internetowej szkoły.

  • Test składa się z 3 części: część I biologia – 25 pytań, część II fizyka – 20 pytań i część III chemia – 6 pytań.

  • Test będzie dostępny na stronie www.zdzbp.pl w dniach 2-6.06.17r.

  • Uczestnicy przesyłają swoje odpowiedzi na e-mail: grazyna.denicka@tlen.pl lub anetapawlik74@interia.pl do dnia 7.06.17r. W e-mailu proszę podać imię i nazwisko i klasę.

  • Laureatem konkursu zostanie osoba z najwyższym wynikiem.

 4. Organizatorami konkursu są Grażyna Denicka i Aneta Pawlik.

 5. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi dnia 8. 06 . 2017 r.

 6. Laureaci I , II i III miejsca otrzymają dyplomy oraz nagrody.

Kosmiczna Odyseja podczas 13. konkursu fryzjerskiego ZDZ (film)
Oddział Biała PodlaskaPowracamy do wydarzeń z dnia 10 marca 2017 roku. Miał wtedy to miejsce 13. już Międzyszkolny Konkurs Fryzjerski, którego organizatorem był Henryk Zacharuk – dyrektor Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowa Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białej Podlaskiej. Tym razem tematem przewodnim konkursu była ,,Kosmiczna Odyseja‘’, a nadzór nad przebiegiem konkursu sprawowała Katarzyna Kroszczyńska. Opis i fotorelację już publikowaliśmy. Dziś dorzucamy FILM. Zapraszamy!!

Pełna wersja artykułu na RadioBiper: Kosmiczna Odyseja podczas 13. konkursu fryzjerskiego


Święto Narodowe 3 maja
Oddział Biała Podlaska

Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto obchodzone 3-go maja ustanowione w 1919 roku oraz ponownie w 1990 w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Delegacja naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą za ojczyznę w kościele pod wezwaniem Świętego Antoniego, a po niej nastąpił przemarsz pod tablicę upamiętniającą historyczne wydarzenia przy ul. Warszawskiej, gdzie głos zabrał przewodniczący Rady Miasta Dariusz Litwiniuk. Następnie zostały złożone kwiaty przez delegację naszej szkoły.

Internetowy konkurs wiedzy o krajach anglosaskich
Oddział Biała Podlaska

Regulamin Szkolnego Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii

Postanowienia ogólne

 1. Celem Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii, zwanego dalej Konkursem jest rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania współczesną Wielką Brytanią, popularyzowanie wiedzy o geografii i kulturze Wielkiej Brytanii oraz zachęcenie młodzieży do samodzielnego poszerzania wiedzy w tym zakresie.
 2. Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów klas I,II,III Liceum Ogólnokształcącego ZDZ im. K.K. Baczyńskiego, klas I,II,III Technikum ZDZ im. K.K. Baczyńskiego, klas I,II,III Zasadniczej Szkoły Zawodowej ZDZ im. K.K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej.
 3. Organizatorami konkursu są: Pani Izabela Maziejuk, Pani Marta Szeszko-Dragulska, Pan Piotr Tellos.
 4. Zasady udziału w konkursie:
 • Konkurs ma formę testu wiedzy o Wielkiej Brytanii.
 • Zadaniem uczestnika konkursu będzie samodzielne rozwiązywanie testu konkursowego umieszczonego na stronie internetowej szkoły.
 • Test składa się z 20 pytań.
 • Test będzie dostępny na stronie www.zdzbp.pl w dniach 27.04-10.05.2017r.
 • Uczestnicy przesyłają swoje odpowiedzi na e-mail: i.maziejuk@gmail.com do dnia 10.05.2017r. W e-mailu proszę podać imię, nazwisko i klasę.
 • Laureatem konkursu zostanie osoba z najwyższym wynikiem.
 • W przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów wśród najlepszych uczestników będzie dogrywka w dniu 18.05.2017r.
 • Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 19.05.2017r.
 • Laureaci otrzymają najwyższe oceny z języka angielskiego.

Wyjazd na Targi Motor Show Poznań 2017
Oddział Biała Podlaska

Od 6 do 7 kwietnia została zorganizowana dwudniowa wycieczka do Poznania dla klasy ITHP i IITHP. Pierwszego dnia wyjazdu uczniowie zapoznali się z eksponatami w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Po przyjeździe do Poznania młodzież zwiedzała Stare Miasto. 7 marca grupa mogła przez cały dzień zapoznać się z ofertą wystawców Motor Show 2017. To największe targi motoryzacyjne w Polsce i czwarte w Europie. Tegoroczna edycja odsłoniła przed uczniami pojazdy w ramach czterech salonów: samochodowego, motocyklowego, caravaningowego oraz ciężarowego. Dla miłośników motoryzacji przygotowana była niezliczona liczba atrakcji, międzynarodowych i polskich premier oraz wydarzeń towarzyszących m.in. pokazów stuntu, torów offroad czy car tuningu. Taki wyjazd jest bardzo atrakcyjny i pogłębia wiedzę uczniów gdyż wielu producentów pokazuje układy napędowe w przekroju. Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej aut z napędem hybrydowym jak i elektrycznym. Przykładem mogą być elektryczne samochody marki Tesla.

Opiekunowie wycieczkiSławomir Malicki , Grzegorz Michaluk

Obchody 7 rocznicy katastrofy samolotu pod Smoleńskiem
Oddział Biała Podlaska

9 kwietnia od godz. 11:00 przy kościele św. Antoniego odbyły się miejskie obchody tragicznej dla Polaków 7 rocznicy katastrofy samolotu pod Smoleńskiem. Przed Mszą Świętą delegacja naszej Szkoły złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy, wśród tragicznie zmarłych byli prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, marszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, Szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstwa, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiącą delegację polską na uroczystości związanej z obchodami 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Wśród nich byli związani z naszym miastem gen. Andrzej Błasik i stewardessa Barbara Maciejczyk.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Katastrofy nie przeżyła żadna z 96 osób obecnych na pokładzie samolotu.

Konkurs Matematyczny "Szkolny Pitagoras"
Oddział Biała Podlaska

Regulamin konkursu:

1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas pierwszych, drugich Liceum i klas pierwszych, drugich i trzecich Technikum im. K.K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej, którzy nie boją się myśleć.

2. Organizatorem konkursu jest nauczyciel Monika Malesa.

3. Cele konkursu:
- popularyzowanie matematyki wśród młodzieży 
- rozwijanie zainteresowań matematycznych
- podnoszenie poziomu stosowania wiedzy matematycznej

4. Przebieg konkursu
- konkurs odbędzie się 26 kwietnia 2017r. (środa) o godz. 10:55 w sali nr 24.
- zgłoszenia do konkursu do dnia 19.04.2017 przyjmują nauczyciele matematyki: pani Irena Jasieńczuk, pani Emilia Ignatowicz, pani Monika Malesa.
- konkurs przeprowadzony jest w formie pisemnej. Zadaniem konkursowym jest samodzielne rozwiązywanie 20 zadań w formie tekstowej.

5. Kryteria oceny i nagrody:
- oceny rozwiązanych zadań dokonuje jury powołane przez organizatora, według ustalonego kryterium punktowego
- o kolejności miejsc będzie decydować liczba zdobytych punktów
- zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody ufundowane przez Dyrektora Szkoły.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie
Monika Melesa

XIII Konkurs Fryzjerski
Oddział Biała Podlaska

W dniu 10 marca 2017 roku w naszej Szkole odbył się XIII Międzyszkolny Konkurs Fryzjerski, którego organizatorem był Dyrektor Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowa Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białej Podlaskiej. Tematem przewodnim konkursu była "KOSMICZNA ODYSEJA". Nadzór nad przebiegiem konkursu sprawowała Pani Katarzyna Kroszczyńska. Celem Konkursu było wyłonienie najciekawszego pomysłu, profesjonalizmu w wykonaniu fryzur oraz promowanie młodych, utalentowanych adeptów sztuki fryzjerskiej. W imieniu organizatora konkursu imprezę poprowadzili Anna Chmiel i Wojciech Darczuk (pseudonim artystyczny DJ Wojtek). W konkursie wzięło udział 29 uczniów z 12 szkół z trzech województw. Przybyli uczniowie z Lublina, Zamościa, Białegostoku, Wyszkowa, Puław, Parczewa, Kraśnika, Chełma i Białej Podlaskiej.

Tegoroczną imprezę uświetnili swą obecnością:

 • Pan Marcin Duszek Poseł na Sejm RP,
 • Pan Bogdan Opoń – Prezes Zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Lublinie
 • Pani Małgorzata Kiec – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie
 • Pan Mariusz Kiczyński – Przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego
 • Pani Anna Szymala – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Filia w Białej Podlaskiej
 • Pani Ewa Koziara – Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej
 • Pani Dorota Grabowska – Dyrektor Centrum Kształcenia Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Lublinie
 • Pani Grażyna Lisicka – Dyrektor Zakładu Doskonalenia Zawodowego Oddział w Zamościu
 • Pani Anna Trancyngier – Dyrektor Zakładu Doskonalenia Zawodowego Oddział w Kraśniku
 • Pan Krzysztof Królikowski – Prezes Firmy Polwell z Bydgoszczy
 • Pan Tomasz Kopera – Dyrektor generalny marki ARTEGO

Sponsorzy konkursu:

 • Firma POLWELL z Bydgoszczy reprezentowana przez Pana Prezesa Krzysztofa Królikowskiego i Tomasza Koperę
 • Sklep Jubilerski ,,Karat” - Pani Antonina Wieliczko
 • Sklep z biżuterią Zakątek Błyskotek - Pani Karolina Antonowicz
 • Pani Teresa Uścimiuk z Firmy Reklamowej TESS
 • Pani Katarzyna Grabińska z Gabinetu odnowy biologicznej ONATEA
 • Państwo Joanna Janusz Miłoszowie z NOTABENE
 • Pan Jacek Lewkowicz z KINA MERKURY
 • Pan Karol Nowicki ze sklepu STARA MYDLARNIA
 • Pani Monika Gąsiecka z kawiarni KAWA Z PIANKĄ
 • Pan Eugeniusz Mazur ze SPOŁEM
 • Pani Barbara Bielińska z KWIACIARNI Z PASJĄ
 • Pani Magdalena Chwesiuk z RABARBARU
 • Pani Anna Kowalik z Salonu Fryzjerskiego ANNA
 • Pani Karolina Możdzień z Magii kadru
 • Pan Mariusz Suszczyński POGOTOWIE POWYPADKOWE
 • Pan Henryk Zacharuk – Dyrektor Szkół ZDZ w Białej Podlaskiej

Dekorację stworzyło Studio TOPAZ. Serdeczne podziękowanie należą się również Państwu Barbarze i Henrykowi Nowakom za zaangażowanie w upiększenie Sali na konkurs.
Pan Marcin Zabielski ze STUDIO LIGHT ufundował piękną dekorację światłem.
Oprawą muzyczną i występem wokalnym konkurs uświetniła Grupa Medialna FORTE działająca n naszej Szkole. Członkowie GM FORTE czuwali również nad nagłośnieniem imprezy.
Uczennice Szkoły Wizażu i Charakteryzacji z Warszawy zrobiły niesamowity pokaz makijażu, a Marcin Górniak – iluzjonista rozbawił swoim pokazem iluzji publiczność. W wykonaniu tancerzy Szkoły Tańca i Fitnesu Boogie Town zobaczyliśmy Zumbę, a tancerki ze Szkoły Tańca KONTRA w Białej Podlaskiej, laureatki wielu nagród ogólnopolskich, mistrzynie i wicemistrzynie Europy pokazały się w tańcu jazz i modern. The Air Fighters - grupa parkurowców dodała energii całej widowni. Pani Karolina Duda Prokocka z tancerzami ze Szkoły tańca ZAMEK przygotowała wspaniały pokaz. Patronat:

 • Słowo Podlasia Pani Monika Pawluk i Pan Adam Trochimiuk – które objęło nasz konkurs patronem medialnym,
 • Radio Biper Pani Małgorzata Mieńko i Pan Mariusz Maksymiuk – które zadbało o internetową oprawę naszej imprezy.

Wyniki:

 • I miejsce Martyna Moskal z Technikum w Białej Podlaskiej
 • II miejsca Sylwia Andrzejuk z Technikum w Białej Podlaskiej
 • III miejsca Karolina Karolczuk z Technikum w Białymstoku
 • nagrodę Prezesa Zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Lublinie Paulina Derlukiewicz z Technikum w Białej Podlaskiej
 • nagroda Dyrektora Szkól Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białej Podlaskiej Przemysław Mazur z Technikum w Białej Podlaskiej

Wyróżnienia:

 • Izabela Hrycuniak z Technikum w Zamościu
 • Klaudia Jagielska z Technikum w Wyszkowie

Wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni wrócili do swoich szkół pochwalić się nagrodami. Dzięki sponsorom i artystom impreza była niezapomnianym przeżyciem. Dziękujemy wszystkim serdecznie i spotkajmy się za rok na XIV Konkursie.

FOTORELACJE:

Konkurs Piosenki Obcijęzycznej
Oddział Biała Podlaska

W dniu 23 lutego 2017 r. Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białej Podlaskiej gościły gimnazjalistów z miasta oraz powiatu bialskiego. Okazją ku temu był V Konkurs Piosenki Obcojęzycznej pod hasłem „Muzyka to magia większa od wszystkiego…”. W szranki stanęło 34 uczestników z dziewięciu gimnazjów. Piosenki wykonywano w językach: angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Jury oceniało walory muzyczne oraz poprawność językową wykonywanych piosenek.

Laureatami konkursu zostali:

 • Aleksandra Nowicka z Gimnazjum im. C. Norwida w Konstantynowie – I miejsce
 • Julia Iwaniuk z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Terespolu – II miejsce
 • Anna Kacik z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Białej Podlaskiej – III miejsce
 • Jagoda Szemietucha z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Terespolu – wyróżnienie
 • Karolina Cegłowska z Publicznego Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Wisznicach – nagroda Prezesa Zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Lublinie.

Sponsorzy:

 • Dyrektor Szkół ZDZ im. K. K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej – Henryk Zacharuk
 • Prezes Zarządu ZDZ w Lublinie – Bogdan Opoń
 • Wydawnictwo Pearson

Organizatorzy:
Aleksandra Weremiuk, Andrzej Jędryczkowski, Grupa Medialna „FORTE” działająca przy szkołach ZDZ im. K. K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej.

ZDZ zaprasza
Wygenerowano w sekund: 0.08 1,102,579 unikalne wizyty